Marka Tescilinde

En Uygun Fiyat!

Markanız başkaları tarafından kullanılmadan
uzman ekibimiz ile markanızı koruma altına alın

Anasayfa > Marka Tescil > Marka Tescili Nasıl Yapılır?

MARKA TESCİLİ NASIL YAPILIR

Şimdi Formunu Doldur Marka Sınıflarınız İçin Ücretsiz Araştırma Yapıp Geri Dönüş Sağlayalım.

  Pamir Patent Marka Tescil Form Resmi

  Marka Tescili Nasıl Yapılır?

  Türk Ticaret Kanunu’na göre, her tacir işletmesiyle ilgili bir ünvan bulundurmak ve işletmeyle alakalı işlemleri bu ünvan ile yapmak zorundadır. Bu ünvanın da marka olarak tescillenmesi gerekir. Tescillenmesi için gereken unsurlar ise; işaretler, logolar, isimler. Bu unsurlar birçok denetimden geçer. Bu süreçte de izlenmesi gereken fazla işlem vardır. Peki marka tescili nasıl yapılır? Firmanızı bireysel veya marka vekilleri ile tescil edebilirsiniz. Fakat Türk vatandaşı değilseniz, bireysel olarak başvuruda bulunamazsınız. Sizin başvurunuzu marka vekilleri gerçekleştirir.

  Firmanızı tescil ettirmeye karar verdiniz peki ne yapacaksınız? Öncelikle marka araştırması yaparak firmaya uygun isim ve sınıflar belirlenir. Daha sonra gerekli olan evraklar hazırlanır. Gerekli evrakları öğrenmek için “Marka Tescil İçin Gerekli Evraklar yazımızı okuyabilirsiniz. Tamamlanan belgeler, TPE´ye teslim edilir ve o tarihten itibaren başvurunuz ticari ünvanınız korunmaya başlar. Lakin evraklarınızı tamamlarken eksik kalan bir belge varsa, TPE 2 ay süre vermektedir. Bu süreçte eksik belge tamamlanmaz ise başvurunuz iptal edilir.

  Marka tescil başvuru protokolleri yerine getirilmiş ise TPE incelemeye başlar. Başvuru mutlak ret sebepleri içerisinde görülürse başvuru reddedilir. Fakat markanın müsaitliği uygun görülürse; Resmi Marka Bülteninde yayınlanır. Yayınlanmadan sonra itiraz gelirse, marka tescil başvurusu ve verilen karar tekrardan incelenir. İtiraz gelmezse ve protokoller yerine getirilmiş ise marka tescillenir ve belge firma sahibine verilir. Tescil süresi 10 yıldır. 10 yıldan sonra markanızın yasal koruması kalkar. Bu nedenle tescil süresi dolduktan sonraki 6 ay içerisinde yenileme işlemi yapılmalıdır.

  Marka tescil aşamaları kolay gibi gözüksede oldukça karışıktır ve bu süreçte nasıl yönlendirileceğiniz önemli. Profesyonel vekillerimiz markanızın, marka tescil belgesine sahip olması için tüm işlemleri titizlikle gerçekleştiriyor. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

  Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

  Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

  Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

  Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

  İletişime Geç
  1
  Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?