Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Günümüzde markalaşma sürecini gerçekleştirmiş bir firmanın ürün ve tasarımlarını koruması için en önemli şeylerden biri tescildir. Marka, bir şirketi diğer şirketlerden ayıran en önemli özelliklerden biri olarak kabul edilir. Şirketlerin ve işletmelerin varlıklarını koruyabilmeleri ve operasyonlarını güvenli bir süreç içerisinde gösterebilmeleri için işletme sahipleri markalarını korumalıdır. Bir diğer deyişle ticari marka, bir şirketin ürünlerini veya hizmetlerini halka tanıtmasına olanak tanıyan bir marka adı, slogan veya logodur. Firmaların ürünlerini diğerlerinden farklılaştırmalarına ve markalarını rekabete karşı korumalarına olanak tanır. Ayrıca bir ticari markanın tescil edilmesi, markanın adını, logosunu başkaları tarafından ihlal edilmekten korur. Bu nedenle ticari markanızı hükümete tescil ettirmeniz çok önemlidir.

Marka Tescili Nedir? Marka Tescili Neden Önemlidir? - Pamir Patent

Dikkate alınması gereken ilk şey, bir ürün veya hizmet için ticari marka tesciliniz varsa, başka birinin aynı adı veya logoyu kullanamayacağıdır. Marka tescili, şirketlerin birbirlerini ihlal etmelerini ve işlerini çalmalarını önler. Mahkemeler, fikri mülkiyet haklarına ilişkin her türlü ihtilafta tescilli marka sahibi şirketin yanında yer alacaktır. Ayrıca, hükümet tescil ettikleri ticari markaya dayalı olarak yasal korumalar sağlar. Yani adınızı veya resminizi izinsiz kullanmaları durumunda şirketlere ticari marka ihlali nedeniyle dava açabilirsiniz. Başkalarının markanızı kullanması nedeniyle uğradığınız zararlar için mahkemede parasal tazminat da talep edebilirsiniz. Ticari markanızı kullanma izni olmayan şirketler, mahkemede aleyhlerinde verilen kararların başarılı olma şansı olduğu için bu adlar altında ürün ve hizmet satmayı bırakmak zorunda kalacaklar. 

Şirketler çoğu zaman farkında bile olmadan başkalarına ait markaları ihlal eder. Bu nedenle, markalarınızı yetkili marka tescilleri ve gerekirse yasal işlemler yoluyla izlemek ve korumak çok önemlidir. 

Marka Tescili Nedir? Marka Tescili Neden Önemlidir? - Pamir Patent

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Şirketler veya şahıslar, marka tescili yaparken öncelikle Türk Patent Enstitüsü’ne başvururlar. Bunun için tüm evrakların eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Belgeler Türk Patent Enstitüsü’ne gönderilir. Bu süreden itibaren başvuru kesinleşir ve marka hakkı korunur. Enstitü tarafından yapılan araştırmaya göre, olası bir eksiklik durumunda şirkete 2 ay daha ek süre veriliyor. Eksik evrakların bu 2 ay içerisinde tamamlanmaması durumunda marka tescil başvurusu iptal edilebilir. Gerekli tüm belgeler incelendikten sonra başvuru prosedüre göre değerlendirilecektir. Uygun görülürse marka, Resmi Marka Bülteni aracılığıyla yayımlanır. Siz de markatescil için marka tescil başvurusu yapmayı düşünüyorsanız 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Uzman vekillerimiz marka tescil sürecinizi titizlikle gerçekleştirmekte!

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?