Marka Tescilinin Etki Alanı - Pamir Patent

Ticari marka tescili, sahibine belirli mal veya hizmetlerle bağlantılı olarak belirli bir markayı veya logoyu kullanma konusunda münhasır haklar sağlar. Bir marka tescilinin sağladığı korumanın kapsamı, markanın türüne, tescilin kapsadığı mal veya hizmetlere ve markanın tescil edildiği coğrafi bölgeye bağlıdır.

Genel olarak, bir marka tescili, sahibine, aynı veya benzer mal veya hizmetlerle bağlantılı olarak aynı veya benzer markayı başkalarının kullanmasını engelleme hakkı verir. Bu, tescilli bir ticari markanın, rakiplerin aynı endüstride veya pazarda kafa karıştıracak kadar benzer bir markayı kullanmasını önlemek için kullanılabileceği anlamına gelir. Ancak, ticari marka koruması, tescilde listelenen belirli mal veya hizmetlerle sınırlıdır. Örneğin, bir şirket bir markayı giyim ile bağlantılı olarak tescil ettirirse, bu tescil, başka bir şirketin aynı veya benzer markayı gıda veya elektronik gibi farklı türde bir ürünle bağlantılı olarak kullanmasını engellemez.

Bir ticari marka tescilinin coğrafi kapsamı, markanın tescil edildiği ülke veya bölgelerle de sınırlıdır. Bu nedenle birçok şirket, markalarının faaliyet gösterdikleri veya genişlemeyi planladıkları tüm pazarlarda korunmasını sağlamak için ticari markalarını birden fazla ülkede tescil ettirmeyi tercih eder.

Özet olarak, bir marka tescilinin kapsamı, tescilde listelenen belirli mal veya hizmetlerle ve markanın tescil edildiği coğrafi konumla sınırlıdır.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?