Markanın Hükümsüzlüğü Davası - Pamir Patent

Son Güncelleme: 17 Şubat 2023

Markanın hükümsüzlüğü davası, bir markanın geçerliliğini ve kullanılabilirliğini sorgulayan bir tür davadır. Bu tür davalar, marka sahibinin haklarını koruma amacıyla veya bir markanın geçerliliğini ve kullanılabilirliğini sorgulamak için açılır. Markanın hükümsüzlüğü davaları, genellikle bir marka sahibinin marka haklarının ihlal edildiğine inandığı bir kişi veya kuruluş tarafından açılır. Bu tür davalar, genellikle markaların geçerliliğini ve kullanılabilirliğini sorgulayan bir mahkeme tarafından incelenir ve karara bağlanır. Davada tescil edilen markanın hükümsüzlüğü istenir.

Markanın Hükümsüzlüğü Davasını Kimler Açabilir?

SMK m.25/2’ye markanın hükümsüzlüğü davasını;

  • Menfaati olanlar,
  • Cumhuriyet savcıları veya
  • İlgili kurum ve kuruluşlar açabilir.

Markanın Hükümsüzlüğüne Yol Açan Haller

Marka zaten var olan bir kelime, ifade veya sembol olamaz. Marka, zaten var olan bir kelime, ifade veya sembol olursa, marka sahibinin haklarını ihlal edebilir ve marka hükümsüzlük davası açılabilir.

Marka, ülkelerarası veya yerel düzenlemelerle koruma altına alınmış olan bir kelime, ifade veya sembol olamaz. Marka, ülkelerarası veya yerel düzenlemelerle koruma altına alınmış olan bir kelime, ifade veya sembol olursa, marka sahibinin haklarını ihlal edebilir ve marka hükümsüzlük davası açılabilir.

Marka, kamu düzenini veya ahlaki değerleri bozabilecek bir kelime, ifade veya sembol olamaz. Marka, kamu düzenini veya ahlaki değerleri bozabilecek bir kelime, ifade veya sembol olursa, marka sahibinin haklarını ihlal edebilir ve marka hükümsüzlük davası açılabilir.

Marka, başka bir marka ile karıştırılabilir. Marka, başka bir marka ile karıştırılabilirse, marka sahibinin haklarını ihlal edebilir ve marka hükümsüzlük davası açılabilir.

Marka, marka sahibinin haklarını ihlal edebilir. Marka, marka sahibinin haklarını ihlal ederse, hükümsüzlük davası açılabilir.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?