R İşareti Nedir? - Pamir Patent

Son Güncelleme: 17 Şubat 2023

Hemen hemen herkes bir yerlerde r işaretini görür. Peki üzerimizde merak uyandıran r işareti nedir?

‘Kayıt’ terimi, bir kitaba atıfta bulunan Latince ‘registrum’ ifadesinden gelir. Ayrıca, ‘kayıt’ terimi, onu korumak için bir kaydı ifade eder. Bu nedenle, R işareti terimi tescil anlamına gelir ve tescil edilmiş bir ticari marka veya tasarımı ifade eder. Ticari marka tescilinden söz edildiğinde, insanlar genellikle ‘bir ticari markayı kaydettirmek için’ ifadesini kullanır.

R İşareti

Ticaret Markaları Kanunu’na göre, bir ürün veya hizmetin tescil edilmiş bir ticaret markası olduğunu belirtmek için “R” harfi kullanılır. Bu durumda, “R” harfi ürün veya hizmetin tescil edilmiş bir ticaret markası olduğu anlamına gelir.

Ticaret markası, bir ürün veya hizmetin üreticisi veya sağlayıcısı tarafından ürün veya hizmetin kendisini veya marka ismini belirten bir semboldür. Bu sembol, ürün veya hizmetin kalitesi, nerede üretildiği, nerede satıldığı veya ne tür bir ürün veya hizmet olduğu gibi bilgileri içerebilir. Ticaret markası, bir ürün veya hizmetin marka ismi, logolu veya logolu olmayan bir sembol veya ürün veya hizmetin kendisini tanımlayan bir ifade olabilir.

Ticaret markası, bir ürün veya hizmetin üreticisi veya sağlayıcısı tarafından tescil ettirilerek koruma altına alınabilir. Bu koruma, Ticaret Markaları Kanunu ve ilgili mevzuat çerçevesinde yapılır ve tescil edilen ticaret markasının üreticisi veya sağlayıcısı tarafından koruma altına alındığını belirtmek için “R” harfi kullanılır. Bu durumda, tescil edilen ticaret markasının üreticisi veya sağlayıcısı, tescil ettirdiği ticaret markasının kullanımından doğacak hak ve yararlardan yararlanır. Ek olarak R işareti; diğer başvurulardan, diğer markalardan ayırt etmek için kullanılır.

“R” işaretinin taşıdığı anlamları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • R marka işareti, Ticaret Markaları Kanunu’na göre, bir ürün veya hizmetin tescil edilmiş bir ticaret markası olduğunu belirtmek için kullanılır. Bu durumda, “R” harfi ürün veya hizmetin tescil edilmiş bir ticaret markası olduğu anlamına gelir.
  • Marka r işareti aynı zamanda bir çalışmanın telif hakkı tarafından korunduğunu belirtmek için de kullanılır. Bu durumda, “R” harfi çalışmanın telif hakkı tarafından korunduğu anlamına gelir.
  • “R” harfi bir ürünün veya hizmetin bir yerde patentli olduğunu belirtmek için de kullanılır. Bu durumda, “R” harfi ürünün veya hizmetin patentli olduğu anlamına gelir.
R İşaretinin Taşıdığı Anlamlar - Pamir Patent

R İşareti Nasıl Alınır?

Marka tescil işlemlerinde, tescilli marka simgesi R, “tescilli” ifadesini belirtmek için kullanılır. R işaretinin kullanılması, ürün veya hizmetin tescil edildiğini ve kanunlarca korunduğunu gösterir. Marka tescil sürecinden geçen ve tescil belgesi alan markalar, marka ile ilgili yasal hakları da almaktadır. Marka tescil sürecinden geçmiş markalar, R işaretini kullanabilir. Bu kullanım isteğe bağlıdır. R sembolü caydırıcı olarak da kullanılabilir. Marka koruma markası olan R işareti, üçüncü şahıslar tarafından kopyalanmasını engeller. Özetle R işaretine sahip olmak için markatescili yapılmalıdır. Siz de marka tescil başvurusunda bulunmak istiyorsanız uzman ekibimizden yardım alabilirsiniz. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?