Rüçhan Nedir? - Pamir Patent

Marka tescili başvurusunda, “rüçhan hakkı” olarak adlandırılan bir kavram vardır. Rüçhan hakkı, marka başvurusu yapılacak ülkede, daha önce aynı markanın başvurusunun yapıldığı bir ülkede aynı markanın başvuru tarihinden önce yapılmasını ifade eder.

Örneğin, Türkiye’de bir marka tescili başvurusunda bulunmadan önce, aynı marka için yurt dışında başvuru yapılmışsa ve bu başvuru tarihi Türkiye’deki başvuru tarihinden önceyse, başvuru sahibi Türkiye’de de rüçhan hakkını kullanarak marka tescili başvurusunda bulunabilir. Bu sayede, başvuru sahibi daha önce yurt dışında başvuru yapılmış olsa bile, markanın Türkiye’deki tescil tarihini garanti altına almış olur.

Rüçhan hakkı, marka tescil başvurusu yaparken çok önemlidir çünkü başvurunun kabul edilmesi için, aynı markanın daha önce başvurusunun yapılmadığına veya daha önce başvurulmuş olsa bile başvuru tarihinin daha önceki olmadığına dair kanıt sunulması gerekmektedir. Rüçhan hakkı, bu kanıtın sunulmasını kolaylaştırır ve başvuru sürecini hızlandırır.

Pamir Patent Ofisi olarak, marka tescili başvuru sürecinde müşterilerimize rüçhan hakkı konusunda danışmanlık hizmeti veriyor ve gerekli adımları atmalarına yardımcı oluyoruz. Bu sayede müşterilerimizin marka tescil başvurularını daha hızlı ve güvenli bir şekilde tamamlamalarını sağlıyoruz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?