Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Logo: Şekillerden, renklerden yazı stillerinden ve daha birçok farklı tipografik detaylardan oluşup firmanın kimliğini ortaya sunan bir faktördür. Logo özgün ve farklı olmalıdır. Bu nedenle özenle logo tasarım yapılmalıdır. Tasarlanan logo hem geleneksel medyada hem de dijital medyada kullanılabilir. Tabii logo tescili yapıldı ise. Markayı temsil eden logo ve ismin tescil edilmesi gerekmektedir. Tescil edilmediği takdirde tüm marka üzerine yapılan tüm yatırım boşa gider. Çünkü art niyetli kişileri markanızın tescilini üzerine alarak haksız kazanç sağlayabilir veya markayı karalayabilir. 

Logo Neden Önemlidir?

Logo hem sizin için hem de tüketiciler için önemli çünkü bir marka imajı söz konusudur. Sadece logo değil markayı temsil eden her öğe önemli. Her öğe marka için bir yatırımdır. Özellikle logo büyük bir yatırımdır. Çünkü tüketicilerin zihninde kolayca yer edinir. Tabii iyi tasarlanmışsa. Logo; markayı öne çıkaran, tercih edilme oranını artıran bir unsurdur. Tüketici logoya birtakım duygular atfeder ve marka ile duygusal bağ kurar. Örneğin; Starbucks.  Starbucks logosunu bilmeyen yoktur. Starbucks kahve satan bir firma. Aynı kahve B firmasında da satılmakta. Tüketiciler kahve içmek istediklerinde tercihi Starbucks’tan yana olur. Çünkü Starbucks logosuyla, ismiyle tüketicilerin zihninde yer edinmiştir. Firma sahibi markalaşma stratejisi ile tüketicilerin marka tercihini belirler konuma gelmiştir. Yani logo sıradan bir görsel değildir. Logo markayı pazarda farklılaştırır. Bu nedenle logonuza değer vererek koruma altına almalısınız.

Logo Tescili Neden Yapılmalı?

  • Güvenirlik sağlamak için.
  • Firmanıza değer katmak için.
  • Yasal haklarınızın olması için.
  • Çalınmasını önlemek için.
  • Markanızı bütünüyle kolayca satabilirsiniz (franchising).

Logo tescil başvurusunda bulunmadan önce logoyu kullanan başka bir firma olup olmadığı kontrol edilmelidir. Profesyonel vekillerimiz, sizin için logo tescil sorgulaması yaparak markanızı koruma altına alıyor. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?