Markalaşma Stratejisi - Pamir Patent

Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Marka; bir dizi değerler ve yönetim yaklaşımıdır. Bir ürünün, hizmetin veya şirketin imajını ve adını temsil eder. Şirketlerin ürünlerini tanıtmasına ve sadık müşteriler yaratmasına yardımcı olmak için pazarlama uzmanları tarafından oluşturulur. Başarılı bir marka stratejisi oluşturmak, çok fazla planlama ve yaratıcılık gerektirdiğinden zordur. Temel olarak ürünlerinizi ve işletmenizi tanıtmak için markanız güçlü bir imaj yaratma etrafında döner.

Markalaşma Stratejisi - Pamir Patent

Marka stratejisi; markanızın alacağı yönü belirler, logonuza ve pazarlama malzemelerinize dahil edeceğiniz unsurları tanımlar. Markalaşma stratejinizi seçerken hedef kitleyi göz önünde bulundurmalısınız. Markanıza vereceğiniz isim konusunda da dikkatlice düşünmelisiniz. Bu markanızı temsil etmek için kullanacağınız marka ikonuna karar vermenize yardımcı olacaktır. Karar verdiğiniz isim ve logoyu tescil ettirmek sizin için iyi olacaktır. Marka tescili, markalaşma stratejisi ile gündeme gelebilecek markanızı korur. Marka tescili yaptırmadığınız takdirde markanız art niyetli kişiler tarafından kolayca kopyalanabilir. Bu durum size maddi ve manevi kayıplar yaşatır.

Bir şirketin markalaşma stratejisi, insanların şirketi ilk karşılaşmada nasıl algıladıklarını belirler. Etkili markalaşma, bir isim yaratarak şirketin büyümesine yardımcı olur.

Markalaşma Stratejisi - Pamir Patent

Etkili Markalaşma Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Markalaşma, şirketlerin ürünleri veya hizmetleri için farklı bir imaj yaratmak için kullandıkları pazarlama stratejisidir. Bir şirketin imajının ayrılmaz bir parçasıdır ve ürün veya hizmetleri pazarlamak için kullanılabilir. Tüketiciler markaları kolayca tanır ve güçlü bir marka bağlılığına sahiptir. Şirketler, ürünleri ile marka stratejileri arasında güçlü ve akılda kalıcı bir ilişki oluşturmak için bir marka stratejisi benimsemelidir. Peki etkili markalaşma stratejisi nasıl oluşturulur? 

Bir marka stratejisi geliştirmenin ilk adımı, şirketinizin imajının ne olması gerektiğini belirlemektir. Şirketinizin markasını güçlendirmek için ikonik bir imaja sahip olması gerekir. Şirketinizin ayrıca tüketicilerin ürünleriyle ilişkilendirilmesi istediği değerlere ve inançlara sahip olması gerekir. Örneğin; Apple, keskin ve modaya uygun bir estetiğe sahipken, Samsung zengin renklerle daha geleneksel görünüme sahiptir. Apple: tüketicilerinin, ürünlerini havalı tasarım, kalite ve yaratıcılıkla ilişkilendirmesini istiyor. Bu doğrultuda:

  • Bir marka stratejisi dengeli olmalı ve şirketin yönünü yansıtmalıdır.
  • İyi tasarlanmış bir logo, bir şirketin marka stratejisinin en yaygın tezahürüdür.
  • Markanızı oluşturmak için halkla ilişkiler, reklam ve pazarlama stratejileri gibi diğer unsurları oluşturun.

Markalaşma için önemli olarak görülen beş faktör ise şunlardır:

  • Araştırma/Analiz
  • Konumlandırma
  • Kreatif Süreç
  • Aktivasyon
  • Yönetim

Markalaşma süreci hedef kitlenize sunacağınız vaadi ve bu vaadi aktarma sürecinizi kapsar.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?