Marka Logo Amblem Slogan Ambalaj Nedir? - Pamir Patent

Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Marka nedir?” sorusu pek çok kişi tarafından merak edilir. Marka kavramı; logoyu, ismi, sloganı, amblemi içerisinde barındırır. Sözlüğe göre marka, bir kuruluş tarafından ürün veya hizmetleri tanıtmak için kullanılan sözcük, ad, sembol ve işaretler bütünüdür. Tüm bu bileşenlerin rakiplerden ayrışmış olması gerekir. 

Ek olarak marka; bir şeyi belirli bir kişiye, gruba veya şirkete kolayca tanımlayan sözcük, sayı, harf, şekil, ürünün şekli veya ambalajıdır. Örneğin Coca-Cola tüm dünyada ünlü ve bir marka haline geldi. 

Marka Nedir? - Pamir Patent

Amblem Nedir? Amblem: Amblem, bir kuruluş tarafından bir fikir veya ilkeler bütününü temsil etmek için kullanılan bir semboldür. Görselden oluşur, yazı içermez. Ek olarak ürün veya hizmete kimlik kazandırır. Örneğin panda, Dünya Doğayı Koruma Vakfı’nı temsil eder.

Amblem Nedir? - Pamir Patent

Logo Nedir? Logo: bir marka adının veya sloganın grafik versiyonudur. Kurum ya da kuruluş firması için özel olarak belirler. Belirlenen logo ürünlerin, hizmetlerin veya reklamların üzerine eklenir. Böylece ürün veya hizmet sahibi belli olur.

Amblemler yazı ile bütünleştirilirse logo elde edilir. Bu durumda markanın, hedef kitle üzerinde akılda kalıcılık oranı artırılır. 

Logo Nedir? - Pamir Patent

Ambalaj Nedir? Ambalaj: ürün formuna göre tasarlanan, ürünü koruyan ve marka adına iletişim sağlayan, altın niteliğinde bir malzemedir. Bir ambalaj konsepti, tüketicileri onu satın almaya ikna etmek için bir ürünün dış görünümünün genel tasarımından oluşur. Ambalaj ürünü pazarlar ve rakiplerinden ayrıştırır. Yarattığı etki ile tüketici satın alma davranışı sergiler.

Ambalaj Nedir? - Pamir Patent

Slogan Nedir? Slogan: Bir mesaj ileten ve marka oluşturmaya yardımcı olan bir ifadedir. Slogan ile markanın akılda kalıcılığı artar ve marka bilinirliği oluşturur. 

Slogan, şirketlerin markalarını oluşturmak için kullandıkları bir şeydir. Bir şirketin birkaç sloganı olabilir ve bunları güncel olaylara ayak uydurmak ve farklı tüketici demografik özelliklerine hitap etmek için periyodik olarak değiştirebilir. Slogan bir marka oluşturmaya yardımcı olur ve reklamlarda, ticari ürünlerde ve şirket içi iş mektupları ve kısa notlar gibi kurumsal iletişimlerde kullanılabilir. Apple’ın ikonik ‘Farklı Düşün!’ kampanya tarihteki en başarılı marka bilinci oluşturma kampanyalarından biriydi.

Slogan Nedir? - Pamir Patent

İlk olarak, insanların ürün veya hizmetleri kolayca tanımlayabilmesi için şirketin adı ayırt edici olmalıdır. Daha sonra şirket, ürünlerini üçüncü şahıslar tarafından taklit edilmekten korumak için bir marka tescili – bir tür fikri mülkiyet – yaptırmalıdır.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 1 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?