Marka Tescilimi Ne Zaman Yaptırmalıyım? - Pamir Patent

Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Marka tescili, bir işletmenin ürünlerini ve hizmetlerini rakiplerinden ayırt etmek için kullandığı benzersiz bir koruma yöntemidir. Devlet tarafından yasal olarak korunan ve kullanımı kanunla düzenlenmesi gereken bir fikri mülkiyettir. Başka bir deyişle ticari başarı için ticari markalar (marka tescil) önemlidir. 

Marka Tescilimi Ne Zaman Yaptırmalıyım? - Pamir Patent

Yasal koruma ve marka haklarının elde edilebilmesi için marka tescili önemlidir. Marka tescil başvurusu yapmak için birçok neden vardır. Peki marka tescili ne zaman yapılmalıdır? Bu sorunun cevabı vakit kaybetmeden ilk iş gününde olmalıdır.

Fikrinizi markalaştırmaya ilk karar verdiğinizde marka adınızı, logonuzu ve sınıflarınızı belirlemeniz gerekir. Eğer saydığımız faktörleri belirlemişseniz vakit kaybetmeden marka tescil yaptırmalısınız. Yani firma kurar kurmaz veya kurma aşamasındaysanız (markanızın tescil için uygun olduğuna inandığınızda) hemen yaptırmalısınız. Rakiplerden önce ticari marka tescili için başvuruda bulunmak önemlidir. Yoksa markanızı kaybedebilirsiniz. Rakiplerinizden önce bu markayı kullandığınızı kanıtlayabilirseniz diğer firmanın tescili iptal olabilir. Fakat bu süreç sizi maddi ve manevi olarak yorar. 

Marka Tescilimi Ne Zaman Yaptırmalıyım? - Pamir Patent

Ticari markalar işletmelerin mülkiyetindedir. İnsanlar fikirlerini yayarken kökenlerine ve kullanımlarına saygı göstermelidir. Tabii bu bütün toplumlarda oldukça imkansızdır. Marka tescili; kişilerin, aynı markayı işletmenin izni olmadan kullanmaktan kaçınmasını sağlar. Ayrıca işletmenin yaptığı yatırımın marka değerini korur. 

Marka Tescilimi Ne Zaman Yaptırmalıyım? - Pamir Patent

Markanın faktörleri, marka tescil başvurusuna bulunmadan önce uzman bir marka vekili tarafından incelenmelidir çünkü düşündüğünüz marka zaten daha önceden tescillenmiş olabilir. Bu nedenle riske atılmamalıdır. Pamir Patent ekibimiz ile marka tescil işlemlerinizi doğru ve kolay şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Tescil başvurusunda bulunmadan önce yapılması gereken ilk şey marka marka sorgulaması yapmaktır. Ekibimiz firmanız için marka araştırmasını titizlikle gerçekleştirerek, firmanızın daha önceden tescillenip tescillenmediğini öğrenir. Böylece bu cesurca atılan adımda sizi en doğru şekilde yönlendirir. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?