Tescil Belgesi Nedir? - Pamir Patent

Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Ticari marka, bir ürünü veya hizmeti tanımlamak için kullanılan bir sembol, işaret ve isimdir. Bir şirkete veya kuruluşa ait olan ve birçok kişinin özenli çalışmasıyla ortaya çıkan fikri mülkiyettir. Bu nedenle markalarınızı korumak ve yetkili makamlar nezdinde tecilli tutmak çok önemlidir. Aksi halde insanlar sizin markanızı sizin onayınız olmadan kullanabilir ve işinize zarar verebilir. Tam da burada marka tescili devreye girer. Markatescili markanızı koruma altına alacağınız bir başvurudur. Marka tescil başvurusundan sonra markanız onaylanırsa size marka tescil belgesi verilir. Marka tescil belgesi, bir markanın statüsünü teyit eden yasal bir belgedir. Bir ticari markayı tescil ettirmenin kanıtıdır. Bunun için Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvuru yapılmalıdır. Bu işlem, ticari marka tescil belgesi başvurusu olarak bilinir. Marka tescil belgesi alındığı andan itibaren ticari markanızı sorunsuz bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun dışında, uluslararası kullanım için TPE’ye yurt dışı marka tescil başvurusu yapmaya da başlayabilirsiniz.

Tescil Belgesi Nedir? - Pamir Patent

Kısaca Marka Tescil Belgesi Nedir?

Çoğu markanın, marka tescil belgesi vardır. Marka tescil belgesini madde madde açıklayacak olursak: 

  • Marka tescil belgesi; firmaları koruma altına alan (hukuki) resmi bir belgedir. 
  • Tescil belgesi, markanın bilgilerini içerir. 
  • Ticari marka tescil belgesi, ticari marka sahibini tanımlamak için oluşturulan yasal bir belgedir.
  • Bir ticari markayı tescil ettirmek için belirli bir ücret ödeyerek devlete başvuruda bulunarak elde edilen belge türüdür.
  • Yalnızca marka sahibinin alabileceği bir belgedir.

Marka tescil belgesi için bilinen bir yanlış vardır o da her sene belge için ücret ödeneceğidir. Marka tescili belgesi alındıktan sonra 10 yıla kadar hiçbir ücret ödenmez. 10 yıldan sonra marka sahiplerinin kayıtlarını yenilemeleri gerekiyor. Marka yenileme yapılmazsa, markanın tescili düşer. Yani 10 yılda bir, marka yenileme işlemi için ücret ödenmektedir. 

Tescil Belgesi Nedir? - Pamir Patent

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Marka tescil işlemleri ile Türk Patent ve Marka Kurumu ilgilenmektedir. Marka tescil işlemlerini dilerseniz kendiniz dilerseniz de aracı kurumlarla gerçekleştirebilirsiniz. Tavsiyemiz uzman bir patent ofisi ile çalışmanız. Tekil başvurularda, başvuru işlemleri sağlıklı gerçekleşmemektedir çünkü yeteri düzeyde marka araştırması yapılmaz. Aracı kurumlarda yer alan uzman vekiller marka araştırması yaparken benzer marka, kök marka araştırması yapar. Bu nedenle başvurunun red yeme olasılığı minimum düzeye indirilir. 

Tescil Belgesi Nedir? - Pamir Patent

Marka tescili yaptırmak için marka araştırması yapılır daha sonra marka adı ve marka sınıfı seçilir. Ardından tescil için icap eden belgeler düzenlenir. Belgeler başvuruyu yapacak tüzel veya gerçek kişi olarak düzenlenir. Düzenlenen belgeler Türk Patent ve Marka Kurumu’na teslim edilir. Böylece başvuru süreci başlar. Belge eksikliği söz konusu ise kurum 2 ay süre tanır. 2 ay içerisinde belge tamamlanmazsa başvuru iptali gerçekleşir. 

Belgeler 2 ay içerisinde tamamlanırsa Türk Patent ve Marka Kurumu başvuruyu incelemeye alır. Marka uygunluğu onaylanırsa Resmi Marka Bülteninde yayınlanır. Burada itiraz gelmesi beklenir. Herhangi bir itiraz gelmezse markanın tescili onaylanır ve marka sahibine marka tescil belgesi gönderilir.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?