Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Marka farkındalığı oluşturmayı hemen hemen tüm işletmeler ister. Peki marka farkındalığı nedir? Marka farkındalığının ne olduğuna bakmadan markanın tanımını yapalım. Marka oldukça geniş bir kavramdır ve pazarlama literatüründe birbirine benzer pek çok tanım geliştirilmiştir. Amerika Pazarlama Derneği’nin tanımına göre; ürünlerini satışa sunan kişilerin söz konusu bu ürünleri tanımlamak ve piyasadaki diğer emsallerinden ayırabilmek için kullandıkları isim, sembol, tasarım veya bunların çeşitli kombinasyonlarıdır (Karpat, 2004, 13). 

Marka farkındalığı, bir ürün veya hizmetin bir fikri halka iletme yeteneğini ifade eder. Bir şirketin marka bilinirliği, halkın ürününe ilişkin algısıdır. Marka, bir grup ürünü ortak bir felsefe altında birleştiren bir semboldür. Markalar, şirketlerin müşterileriyle etkin bir şekilde iletişim kurmasını sağlayarak pazarlama ve satış sürecine yardımcı olur.

Bir şirket çeşitli medya kanalları aracılığıyla halkla iletişim kurduğunda marka bilinirliği oluşur. İletişim sözlü veya yazılı olabilir ve doğrudan veya dolaylı olabilir. En yaygın iletişim türleri basılı, sesli, dijital ve sosyal medyadır. Şirketler iletişim kanallarını planlarken hedef pazarlarını göz önünde bulundurmalıdır. Bu, minimum çabayla maksimum etki elde etmelerini sağlar.

Marka Farkındalığı - Pamir Patent

Tüketicilerin bir ürünü unutmadan önce hatırlamak için sınırlı bir zamanı ve enerjisi vardır. Bu nedenle şirketler, ürünlerinin hatırlanması ve anlaşılması kolay olduğundan emin olmalıdır. Reklam ajansı bunu başarmanın bir yoludur. Reklam ajansları; markalarının fikirlerini hedef kitleye iletmek için güçlü iletişim araçları kullanır. Bu doğrultuda insanlar, reklamverenin fikirlerini ürünle ilişkilendirecek ve karşılığında marka bilinirliği kazanacaktır. Buna reklam kaynaklı marka bilinirliği denir.

Marka Farkındalığı - Pamir Patent

Marka bilinirliği her sektördeki şirketler için çok önemlidir. Tüketici iletişimi ve promosyon kampanyaları gibi pazarlama ve satış stratejilerinin birçok yönünün temelini oluşturur. Şirketler, reklam ve pazarlama kampanyaları gibi etkili iletişim araçlarıyla hedef kitlelerinde marka bilinirliklerini artırmak için çok çalışmalıdır. Tabii bu süreçte firmaların atladığı bir unsur vardır. Atlanılan unsur ise marka tescilidir. Marka tescili yaptırmadan marka farkındalığı oluşturan firma sahipleri kolayca taklit edilerek itibar zedelenmesi yaşayabilir. İtibar zedelenmesi gibi bir durum söz konusu olursa da maddi kayıplar yaşlanabilir. Böyle durumlarla karşılamamız adına uzman vekillerimiz markanızı tescil ederek koruma altına alıyor! Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?