Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Tescili gerçekleşmiş bir firmanın sunduğu mal veya hizmetin aldatma ihtimali taşıması yani niteliği, kalitesi, üretim yeri veya coğrafi kaynağı gibi faktörlerinde yanıltıcılık söz konusu ise markanın kendisinden kaynaklanan bir tehlike doğar ya da marka kullanım sonucunda yanıltıcı olabilecek hale gelir.

556 Sayılı KHK’de tescilli markanın yanıltıcılığını düzenleyen hükümler mevcuttur. Bu hüküm kaynaklarda şu şekilde geçmektedir:

  • MarKHK m. 7/I bent (f)’ye göre: “Mal veya hizmetin niteliği, kalitesi veya üretim yeri, coğrafi kaynağı gibi konularda halkı yanıltacak markalar” tescil edilmez; bu tür bir marka tescil edilirse, hükümsüzlüğü MarKHK m. 42/I bent (a) uyarınca dava yoluyla talep edilebilir. 
  • MarKHK m. 42/I bent (e)’ye göre ise: “Hak sahibi veya yetkili kıldığı kişi tarafından kullanım sonucunda tescil edildiği mal ve hizmetlerin niteliği, kalitesi, üretim yeri ve coğrafi kaynağı konusunda halkta yanlış anlama ihtimali var ise” markanın iptali istenebilir. MarKHK m. 42/I’de her ne kadar markanın “hükümsüz sayılmasına” karar verilmesinden bahsediliyor olsa da, bu bent açısından kastedilen aslında geçmişe etkili “hükümsüzlük” değil, ileriye etkili “iptal” yaptırımıdır. 

İlk maddede yer alan hüküm başvuru aşamasını içermektedir. Başvuru sürecinde marka, kamuyu yanıltıcı bir nitelik taşıyor ise mutlak red sebebi ortaya çıkmaktadır. İkinci maddede yer alan hüküm ise başvurusu tamamlanmış markaları içermektedir. Yani marka tescili yaparken marka yanıltıcı nitelikte değildir fakat ilerleyen süreçlerde marka kullanılırken yanıltıcı hâle gelebilir. Bu doğrultuda iptal yaptırımı gerçekleşir. Konuyu daha da netleştirecek olursak örneğin bir marka anadoluda üretim yapmadığı halde ürünlerinin üzerine anadolu üretimini temsil eden bir marka ismi kullanırsa kamuyu yanlış bilgi verdiği için yanıltmış olur. Markanın; ürün niteliği, üretim yeri, kalitesi kamuyu yanıltmamalı. Yanıltma söz konusu ise markalar için yukarıda yer alan hükümler uygulanır.

Marka tescil sürecinde doğruluk esastır. Marka tescil başvurusu yapmak istiyorsanız bu doğrultuda ilerlemelisiniz. Marka tescil süreci kolay gibi gözüksede oldukça karışıktır ve bu süreçte nasıl yönlendirileceğiniz önemli. Profesyonel vekillerimiz markanızın, marka tescil belgesine sahip olması için tüm işlemleri titizlikle gerçekleştiriyor. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?