Son Güncelleme: 20 Aralık 2022

Ticari marka, bir ürünü, hizmeti veya fikirleri tanımlamak için kullanılabilecek bir marka adı veya tasarımdır. Bir fikri mülkiyet biçimidir ve girişimcilerin fikirlerini dünya çapında pazarlamasına yardımcı olabilir. Markaların yaratıcılarını korumanın yanı sıra, ticari markalar marka adlarının sahiplerini de korur. Bir ticari marka, sahibine yasal koruma sağlayan Türk Patent ve Marka Kurumu’na tescil edilebilir. Bu makalede, bir ticari marka tescil belgesinin hem ticari marka sahiplerine hem de tüketicilere neler sağladığını öğreneceksiniz.

Marka tescil belgesi, sahibine markasını dünya çapında kullanma münhasır hakkını veren yasal bir belgedir. Örneğin Apple, ürünleri için yaratıcı bir marka adı ve logo oluşturmuştur. Bu marka adını ve logosunu hemen hemen her ülkede görebilirsiniz.

Çünkü marka tescil belgesi, sahibinin markasını münhasıran belirli koşullar altında kullanma hakkına sahip olduğunu onaylar. Bu, markanın başkaları tarafından uygunsuz kullanım veya taklitten korunmasını içerir. Ayrıca, bir ticari marka tescil belgesi, haklarınızı ihlal eden birine karşı şikayette bulunurken kanıt sağlar.

Bir ticari marka tescil belgesi, sahibinin markasını oluştururken belirli standartları karşılamasına yardımcı olabilir. TPE, başvuru sahibinin bir ticari marka tescil belgesi başvurusunda bulunmadan önce ‘kullanım amacınızı’ yani markanızla ilişkilendirmeye çalıştığınız ürün veya hizmetin sınıflarını belirlemelisiniz. Kullanım amacının halk tarafından kabul edilmiş olması ve marka tescil belgesi başvurusu yaptığınız tarihten itibaren bir yıl içinde gerçekleşmiş olması gerekir. Ayrıca, marka tescilinin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için mal ve hizmetlerle ilgili bilgilerin iletilmesi gereklidir.

Bir marka tescil belgesi, sahibinin haklarını uygulamasını kolaylaştırır. Ticari marka tescil belgesi başvurunuzla birlikte uygun evrakları doldurduğunuzu mahkemelere ve diğer yasal kurumlara gösterir. Ayrıca, markayı ticari olarak kullanma niyetinizin kanıtını göstererek ve ürün veya hizmet özelliklerinizi örneklerle kanıtlayarak markanızı oluşturmak için tüm gereksinimleri karşıladığınızı kanıtlar. Sizin izniniz olmadan markanızı kullanan insanlardan sizi korur, böylece başkalarının sizin sıkı çalışmanızdan faydalanmasını engeller.

Marka tescilinin, tüketici için faydalarına bakmadan önce marka tescilinin avantajlarına bakmak gerekir. Marka tescilinin avantajları ise şu şekildedir; 

  • Yasal haklarınız oluşur.
  • Markanız başkaları tarafından kolayca kopyalanamaz.
  • Marka sadakati oluştururken zorlanmazsınız.
  • Logo, isim gibi marka unsurlarını, reklamlarda kullanabilirsiniz.
  • Devlet teşviklerinden yararlanabilirsiniz.
  • “com.tr” uzantılı domain adresini alabilirsiniz.
  • Kolaylıkla ihracat yapabilirsiniz.
  • Marka miras yolu sağlanır.

Bu doğrultuda başkaları sizin markanızı kullanarak kötü ürün veya hizmet sunması engellenir. Böyle oluşturduğunuz marka imajı zedelenmez ve tüketici memnun kaldığı ürün veya hizmetinizden faydalanarak, çevresine aktarır. Siz de marka tescil için marka tescil başvurusu yapmayı düşünüyorsanız 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Uzman vekillerimiz marka tescil sürecinizi titizlikle gerçekleştirmekte!

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?