Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Marka, bir işletmenin mal ve hizmetlerinin diğer işletmenin mal ve hizmetlerinden ayırt edilmesini sağlar. Marka tescili ise; markayı, koruma altına almak için yapılır. 

Firma sahibi marka bilinirliği oluşturmak için uzun bir yola girer. Bu uzun yolda reklam, halkla ilişkiler gibi çalışmalar yapar. Birçok çalışma ile marka bilinirliğini artırır. Marka bilinirliği arttığı anda; art niyetli kişiler, marka bilinirliğinden yararlanmak ister ve markanın taklidini gerçekleştirir. Bu durum “marka hakkına tecavüz” olarak adlandırılır. Marka hakkına tecavüz; esas marka sahibine hem itibar kaybı hem de maddi kayıp yaşatır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kötü niyetli üçüncü kişilere dava açılır. 

Marka hakkına tecavüz suçunun ciddi yatırımları vardır. Eğer bir başkasının markasını iktibas veya iltibas suretiyle tecavüz ederek mal üretir veya hizmet sunarsınız bir yıldan üç yıla kadar hapis ve yirmi bin güne kadar adli para cezası alırsınız. Ek olarak marka sahibine verilen zarar giderilir.

Marka Hakkına Tecavüz Oluşturan Durumlar

  • Tescilli markanın logosunu, adını veya ambalajını kullanmak.
  • Tescilli markanın reklamlarda kullanılması.
  • Tescilli markanın satışa sunulması.
  • Tescilli markanın ithal veya ihraç edilmesi.
  • Franchising yoluyla verilmiş hakları izinsiz genişletmek veya bu hakları üçüncü kişilere devretmek.

Marka Tescili Olmazsa Ne Olur?

Marka tescili, markayı koruma altına alan bir çatıdır. Eğer bu çatıya sahip olmazsanız markanıza birçok zarar gelebilir. Bu zararların başında ise yukarıda bahsettiğimiz marka hakkına tecavüz vardır. Marka, marka tesciline sahip değilse yasal hakları da mevcut değildir. Yasal hakların olmaması ise firma sahibini uzun süre uğraştırır. Maddi manevi yoracak olan bu süreci ise kimse yaşamak istemez. Bu nedenle önceliğiniz marka tescili yaptırmak olmalıdır. Profesyonel vekillerimiz markanızın, marka tescil belgesine sahip olması için tüm işlemleri sizin için titizlikle gerçekleştiriyor. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?