Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Markalaşma için en önemli etkenlerden biri hedef kitlenin doğru belirlenmesidir. Hedef kitleye göre marka kimliği inşa edilir. Markanın oluşturduğu kişilik ise hedef kitle tarafından sahiplenirse marka sadakati oluşmuş olur. Kısaca markalaşma sağlandığı anda rakiplerle farklılaşma sağlanır. 

Tabi ürettiğiniz veya sunduğunuz ürün veya hizmetin rakiplerinizden ayrışması lazım. Eğer ürün veya hizmetleriniz rakiplerinizden ayrışıyorsa yapmanız gereken marka tescili yaptırmaktır. Birçok firma sahibi marka tescil sürecinden habersizdir. Bu doğrultuda firmasına yatırım yapmaya devam eder ama farklı bir şahış markanın tüm özelliklerini kopyalar, marka tescili yaptırır daha sonra asıl marka sahibine dava açar. Oysaki asıl marka sahibi zamanında tescil yaptırsaydı hak sahibi kendisi olacaktı. 

Marka tescil işlemleri oldukça kolaydır. Marka tescil işlemlerini birçok kurum tarafından gerçekleştirilir. Bu kurumlar markanıza ait işaretleri, logoları ve isimleri tescil ettirir. Bu unsurlar birçok denetimden geçer. TPE markanın müsaitliği uygun görürse onaylar ve Resmi Marka Bülteninde yayına verir. Böylece işletmeniz yani markanız tescillenir ve hukuki haklarınız tarafınıza tanımlanır. 

Birçok işletme tarafından marka tescili, gereksiz veya boşa para harcama olarak görülür. Bu görüş yanlıştır. Tescil yaptırılmadan geçen her gün, markanız risk altındadır!

Marka Tescili Yaptırmanın Faydaları

  • Ürün veya hizmetiniz başkası tarafından kullanılmaz.
  • Hukuki haklarınız olur.
  • Rakiplerinizden ayrılırsınız.
  • Benzer marka oluşturmak isteyenleri engelleyebilirsiniz.
  • Markanızı bütünüyle kolayca satabilirsiniz (franchising).
  • Markalaşma süreciniz kısalır. 
  • Markanıza kolay yatırımcı bulursunuz. 
  • Hedef kitlenize güven verirsiniz. 
  • Farklı ülkelere  kolay ihracat yaparsınız. (Yurt dışı marka tescili ile) 

Marka tescil aşamaları kolay gibi gözüksede oldukça karışıktır ve bu süreçte nasıl yönlendirileceğiniz önemli. Profesyonel vekillerimiz markanızın, marka tescil belgesine sahip olması için tüm işlemleri titizlikle gerçekleştiriyor. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?