Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Hemen hemen herkesin hayalidir bir işletme açmak. Birçoğu hayalini gerçekleştirmiştir. Birçoğu da gerçekleştirmek üzeredir. İster işletmenizi açmış olun isterseniz de açmak üzere olun atmanız gereken önemli bir adım vardır. O da; marka tescilidir. 

Her işletme bir ad bulundurmak ve işletmeyle alakalı işlemleri bu ad ile yapmak zorundadır. Bu ad ise marka olarak tescil edilmelidir. Marka adı ile işaret ve logo da tescil edilir. “Peki markayı ilk gelen kapar!” derken ne demek istiyoruz? Öncelikle bilmeniz gereken marka tescil işlemlerine TPE (Türk Patent Enstitüsü) bakmaktadır. TPE, tescil müracaatları başvuru tarihine göre işlem yapmaktadır. Bu nedenle markanızı tescil ettirmek için acele etmelisiniz. Örnek verecek olursak X ve Y kişisi olduğunu varsayalım. X ve Y kişisi ‘aynı marka adını’ istiyor ama marka adı Y kişisine ait. X kişisi 02.02.2022 tarihinde marka tescil başvurusunda bulundu Y kişisi de 04.04.2022 yılında marka tescil başvurusunda bulundu. İlk marka tescil başvurusunu yapan X kişisi olduğu için marka tescil belgesine sahip olacak kişide X dir. 

Ee ama marka adı Y kişisine aitti ve senelerdir kullanıyordu ne olacak şimdi? Yapılacak tek şey vardır Y kişisi yasal yollara müracaat ederek hakkını ispat etmesi gerekmekte. Fakat bu kesin bir sonuç vermemekle beraber maddi ve manevi açıdan yorar. Sürecin uzun sürmesi doğrultusunda Y kişisi kendi markasından vazgeçmek zorunda kalır. 

Bir hırsızlık söz konusu değil mi? Y kişisin emek verdiği, senelerini verdiği markasını X kişisi bir anda almaktadır. Hatta üstüne marka tescili yaptırdığı için Y kişisine karşı hukuki hakları vardır. 

Bu problemleri yaşamamak için erkenden marka tescil başvurusu yapmalısınız. Yapmadığınız takdirde bu tür hırsızlıklarla karşı karşıya kalarak mağdur olabilirsiniz. 
Marka tescili markanız için kalkan görevi görmektedir. Marka tescil aşamaları kolay gibi gözüksede oldukça karışıktır ve bu süreçte nasıl yönlendirileceğiniz önemli. Profesyonel vekillerimiz markanızın, marka tescil belgesine sahip olması için tüm işlemleri titizlikle gerçekleştiriyor. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?