Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Bir şirket adı, markalaşmanın en önemli yönlerinden biridir. Şirketin imajını ve fikirlerini temsil eder ve hedef demografisini yansıtmalıdır. Her türden şirketin halka hitap eden benzersiz isimler oluşturması çok önemlidir. Kötü bir isim, bir şirketin başarılı olmasını zorlaştırabilir, bu nedenle güçlü bir seçim yapmak çok önemlidir.

İlk olarak, bir girişimcinin pazarlama stratejisini anlaması gerekir. Bunu yaptıktan sonra, onu en iyi temsil eden bir isim seçebilir. Örneğin, ‘Mutlu İnek’ adlı bir restoran açıkça ‘mutlu’ yiyecekleri temsil eder ve bu da hedef demografisini (olumlu zihinsel tutumları olan insanlar) yansıtır. Bir giyim mağazası, sırasıyla genç ve yaşlı tüketicilere hitap etmek için kendisini ‘Sevimli Giysiler’ veya ‘Fırfırsız Giyim’ olarak adlandırabilir. Bir dijital pazarlama şirketi, dijital pazarlama taktiklerine odaklandıklarını ifade etmek için kendisine ‘Etki Motoru’ diyebilir.

Marka İsim Bulma - Pamir Patent

Marka adlandırma, şirket kalabalıklığının arasından sıyrılmasının en iyi yollarından biridir. Herkes ünlü olmak ister, bu nedenle hedef demografinize hitap eden çağrıştırıcı bir isim seçmek çok önemlidir. Birçok insan iyi bir isme ulaşmanın kolay olduğunu düşünür ama aslında çok zordur. Hedef kitleniz tarafından kolayca anlaşılabilen benzersiz bir tane isim bulmanız gerekir. Ayrıca saldırgan veya tartışmalı bir ad seçmekten de kaçınmalısınız çünkü bu, işletmenize büyümesine yardımcı olmaktan çok zarar verir.

Bir adınız olduğunda akılda kalıcı hale getirmelisiniz ki insanlar onu diğer markalarla karıştırmasın. Bunu, doğru yazım ve dilbilgisini birleştirerek ve akılda kalıcı sözcükler kullanarak yapabilirsiniz. İnsanların yüksek sesle okurken kafalarının karışmaması için adınızın uzunluğunu da sınırlandırmalısınız. Markanızı adlandırırken numaralardan kaçının çünkü sayılar fonetik olarak telaffuz edildiğinde adlarla kolayca karışabilir. 

Marka İsim Bulma (2) - Pamir Patent

Herkesin şu anda ne sattığınızı bilmesi için şirketinizin adı ile işiniz entegre olmalıdır. Örneğin havacılık sektörüne bakalım. Havacılık sektörü denince ilk akla Türk Hava Yolları gelir. Türk Hava Yolları, yolcu ve kargo taşımacılığı alanlarında faaliyet göstermektedir. Ayrıca geniş uçuş ağı sunmaktadır. Yani faaliyet gösterdiği sektörü (işini) marka adına yansıtmaktadır. 

Bir şirket adı, markanızın tanıtımını yapmak için en etkili araçlardan biridir. Marka adınız ile kamuoyuna fikir ve imaj oluşturursunuz. Bir girişimci olarak, bir isim seçtikten sonra işletmenizin nasıl görünmesini istediğini tam olarak bilmek zorundasınız. Böylece insanlar, sizin ürününüzü rafta gördüklerinde veya konuşmada duyduklarında hangi şirkete ait olduğunu bilecekler. Açık bir şekilde iletişim kurabilmek her girişimci için çok önemlidir ve akılda kalıcı bir şirket adına sahip olmak bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olur.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?