Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Ticari marka, bir ürünün kaynağını tanımlayan bir marka adı, slogan veya tasarımdır. Şirketler, kendileri için devlete başvurarak veya mevcut ticari markaları satın alarak ticari marka elde ederler. Hırsızlar bir ürünün tasarımını veya adını kopyaladığında, ticari marka ihlali işlemiş olurlar. Orijinal markanın sahibi, hırsıza maddi tazminat davası açabilir. Ayrıca, mal sahibi, çalınan ticari markanın sürekli kullanımına karşı ihtiyati tedbir talebinde bulunabilir.

Ticari Markada Hırsızlık - Pamir Patent

Ticari marka, bir ürünün kaynağını tanımlar. Örneğin, Coca-Cola Company’nin tanınmış bir ticari markası vardır. İnsanlar bir kutu Coca-Cola gördüklerinde, ürünün Coca-Cola’nın fabrikasından geldiğini bilirler. Ticari marka ayrıca şirketin ürünlerini kopyalayan rakiplere dava açmasına da izin verir. Bunun nedeni, insanların ürünlerin aynı kaynaktan geldiğini bilmesidir. Bu şekilde, ticari markalar tüketicileri korur ve endüstrinin büyümesini destekler.

Ticari Markada Hırsızlık(2) - Pamir Patent

Ticari markalar yasalarla korunur ve ihlal nedeniyle dava edilebilir. Çin’de ve fikri mülkiyet hakları yasalarının zayıf olduğu diğer ülkelerde, şirketlerin ticari markaları kopyalandığında yasal başvuru hakkı yoktur. Ancak, güçlü fikri mülkiyet hakları yasalarına sahip birçok ülkede, başka bir şirketin ticari markasını taklit edenlere karşı yasal işlem yapılabilir. Örneğin; Nike. Nike, ürünlerini sahte Nike ürünleri olarak göstermeye çalışan şirketlere dava açtı. Bunu birçok haber sitesinde “Önemli bir NFT platformunda satılan ayakkabı koleksiyonuna karşı dava açan Nike, izinsiz bir şekilde satılmasının engellenmesini ve tazminat ödenmesini istiyor.” başlığında bulabilirsiniz. Eğer davasında başarılı olursa, bu yasal işlem Nike’ın fikri mülkiyet haklarını ihlal ettiği için önemli mali zararlara ve cezai zararlara yol açabilir.

Ticari Markada Hırsızlık(3) - Pamir Patent

Başka bir şirketin ticari markasını taklit eden hırsızlar, hem kamuda hem de özel olarak o şirketin rakiplerinin gazabıyla karşı karşıya kalır. Hırsız, harekete geçmeden önce yaptığı kabahatin diğer işleri nasıl etkileyeceğini anlamalıdır. Örneğin Coca-Cola, çabalarından fayda sağlayan kalpazanların hem düşmanlarının hem de Coca-Cola’nın satışlarının azalmasına neden olacağını bilir. Bu nedenle, birisi rakip bir içeceği başka bir isim altında Coca-Cola olarak pazarlamaya çalışırsa, Coca-Cola bu kişiyi daha fazla satışını durdurmak ve zararlarını telafi etmek için dava eder. Ticari marka değerli bir şeydir. Marka tescili, hem tüketicileri hem de işletme sahiplerini, özellikle de büyük şirketleri koruyan bir varlıktır. İster markanızı koruyun, ister ürününüzü çoğaltan birine dava açın, markaların takibi önemlidir. Hırsızlar kar elde etmek için diğer markaları kopyaladığından, sahte mallara karşı zırh gibi önlemler gerekir. Bu önlemlerde marka tescilinden geçer. Marka tescili, marka için bir zırh görevi görür. Size marka tescil için marka tescil başvurusu yapmayı düşünüyorsanız 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Uzman vekillerimiz marka tescil sürecinizi titizlikle gerçekleştirmekte!

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?