Marka Tescil Korumasının Devamlılığı Nasıl Sağlanır? - Pamir Patent

Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Bir ticari marka, kullanıcının ürünlerini veya hizmetlerini benzersiz olarak tanımlamasını sağlayan bir yaratıma, hizmete veya fikre verilen benzersiz bir niteliktir. Bir ticari marka, rekabet için bir teşvik sağlar ve teknolojide yeniliği teşvik eder. Bir ticari markanın geçerli olabilmesi için devlet (Türk Patent ve Marka Kurumu) tarafından tescil edilmiş olması gerekir. Değerini kaybetmemek için bir markanın düzenli yenilemelerle güncel tutulması gerekir.

Bir ticari markanın en yaygın kullanımı giyim, gıda ve hatta kağıt ürünleri gibi ticari ürünlerdir. Bir ticari marka, bir ürün veya hizmetin yaratıcısının ürünlerini benzersiz ve değerli olarak tanımlamasına olanak tanır. Üreticiler; markalarını, ticari olarak kullanırlar. Diğer kişilerin markalarını kullanmak için telif ücreti (franchising) ödemelerini isterler. Bu, yalnızca resmi olarak onaylanmış markaların, logosunu kendi bünyelerinde taşımasını sağlar. 

Marka Tescil Korumasının Devamlılığı - Pamir Patent

Marka tescili, markanızı 10 yıl boyunca korur. Bu korumanın devamlılığını istiyorsanız marka yenileme başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Eğer yenileme başvurusunda bulunmazsanız markanızın tescili düşer. Bu da  marka tescilinizin olmadığını ifade eder. Peki marka tescili olmazsa ne olur? 

  • Yasal haklarınız sonlanır.
  • Kötü niyetli kişiler tarafından kopyalanır.
  • KOSGEP desteklerinden yararlanamazsınız.
  • Marka miras yolu sağlanmaz.
  • İhracat yapamazsınız. 
Marka Tescil Aşamaları - Pamir Patent

Marka tescil aşamaları kolay gibi gözüksede oldukça karışıktır ve bu süreçte nasıl yönlendirileceğiniz önemli. Profesyonel vekillerimiz markanızın, marka tescil belgesine sahip olması için tüm işlemleri titizlikle gerçekleştiriyor. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?