Marka Çağrışımı ve Konumlandırma - Pamir Patent

Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Pazarlama söz konusu olduğunda, markalaşma en önemli araçtır. Bir ürün veya hizmet için belirli bir imaj oluşturmaya yardımcı olur ve müşteri sadakati oluşturur. Marka çağrışımı, bir markanın – veya yaratıcısının – tüketicilerle nasıl bağlantı kurduğunu açıklar. Bir markanın kendisini, onu yaratan insanların temel değerleri ile tanımlama biçimine dayanır. Örneğin, Apple’ın teknoloji, yaratıcılık ve üstün kalite ile ilişkilendirildiği bilinmektedir. Buna ek olarak; Audi güç olarak, Coca Cola hayatın tadı olarak konumlandırır.

Marka Çağrımı - Pamir Patent

Pazarlama stratejisi, çekici tasarımlar ve akılda kalıcı sloganlar kullanarak ürünleri için bir kimlik oluşturmaya dayanmaktadır. Örneğin, 1999’da Apple tarafından kullanılan ‘Farklı Düşün’ kampanyası, yenilikçi tarzların taklitçi değil tekil olması gerektiğini vurguladı. Bu slogan, Apple’ın rakibinin tasarıma yaklaşımını değiştirirken, kendi benzersiz inovasyon tarzını da geliştirdi. Bir şirketin konumu, fiyatını ve kalitesini belirler. Diğer bir deyişle tüketiciler doğru pazarlama stratejisini seçerek hangi şirketle ilişki kurmak istediklerine karar verirler.

Konumlandırma Nedir? - Pamir Patent

Konumlandırma Nedir?

Marka, tüketicilerin bir ürün veya hizmeti tanımlamasına yardımcı olan bir dizi özelliktir. Bir şirketin halka iletmek istediği imajdır. Marka konumlandırma, şirketinizin kendisini halka nasıl sunması gerektiğini düşünme sürecidir. Temel olarak, insanların şirketinizi nasıl görmelerini istediğinizi ve şirketinizi gördüklerinde ne düşünmelerini istediğinizi düşünmekle ilgilidir. Konumlandırma yapılırken üç ana başlık üzerinden gidilir. Bu ana başlıklar; marka, rakipler ve tüketicilerdir. Bu üç ana başlık eş değerde önemlidir. Hepsi eşit düzeyde ön planda tutulmalı ve göz ardı edilmemelidir. Çünkü bir şirketin konumlandırma ifadesi, insanlara ne yaptığını ve nasıl yaptığını anlatır.

Bir pazarlama firması, marka konumlandırmayı, bir şirketin tanımlamak, tasarlamak ve tasarlamak için gerçekleştirdiği eylemler olarak tanımlar. Kamuoyuna yansıtmak istediği imajı korumaktır. Marka konumlandırma, derin düşünme ve dikkatli planlama gerektiren yaratıcı bir kavramdır. Yaratıcı bir düşünür, çeşitli medya kanalları aracılığıyla hedef tüketicilerle nasıl etkili bir şekilde iletişim kuracağını bilmelidir. Buna web siteleri, reklamlar ve potansiyel müşterilerle doğrudan yazışmalar da dahildir.

Başarılı bir konumlandırma yaparken rakiplerden ayrışmaya ve amacınızı belirlemeye dikkat etmelisiniz. Bunun için de başta AIDA modeli oluşturulmalı sonrasında da SWOT analizi yapılmalıdır. Tüm bunları yaptıktan sonra konumlandırma stratejisini gerçekleştirmelisiniz. Kullanılan, belirgin konumlandırma stratejileri şöyledir:

 • Ürün
 • Fiyat
 • Rasyonel Ve Duygusal Yarar
 • Ürün sınıfı
 • Coğrafi bölge
 • Üretim süreci
 • Hedef kitle
 • Kullanım amacı
Konumlandırma Hataları Nelerdir? - Pamir Patent

Konumlandırma Hataları Nelerdir?

 • Yetersiz konumlandırma
 • Aşırı konumlandırma
 • Kuşkulu konumlandırma
 • Kafa karışıklığı oluşturan konumlandırma

Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise bir şirketin markalaşma stratejisi, pazardaki konumunu tanımlıyor olmasıdır.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?