Markaya Neden Para Öderiz - Pamir Patent

Marka, bir ürün veya hizmetin kimliğini ve kalitesini belirleyen bir etikettir. Marka, bir ürün veya hizmetin satışı yapılan ülke veya bölgede tescilli bir marka ismi, logosu ve sloganı ile ifade edilebilir. Marka, bir ürün veya hizmeti diğer benzer ürünler ve hizmetlerden ayıran özelliklerini ve kalitesini belirtir. Marka, bir ürün veya hizmetin satışı yapılan pazarda tanınırlık ve itibar kazanmasına yardımcı olur ve marka, müşterilerin bir ürün veya hizmeti tercih etmesine neden olabilir. Marka, bir ürün veya hizmetin üreticisi veya sağlayıcısı tarafından oluşturulan ve tescilli bir marka hakkı oluşturan bir değerdir. Peki biz markaya mı para ödüyoruz yoksa marka değerine mi? Tabii ki ilk akla gelen cümle “Ürene ödüyoruz.” cümlesidir. Çünkü satın aldığımızda elimizde somut bir şeyler olmaktadır. Ama maalesef ki sade ürüne para ödemiyoruz, markaya da para ödüyoruz. Çünkü markalar hedef kitlesine bir yaşam biçimi sunmaktadır. Örneğin:” x ürününü alırsan en havalı erkek sen olursun, y ürününü sen alırsan sporcu gibi gözükürsün.” gibi vaatler sunar. Bu vaatler doğrultusunda tüketici satın alma eğiliminde bulunur. Satın alma eğiliminde fiyat, ederinden yüksek olsa bile göz ardı edilir. Bu göz ardı etme durumu da markaların en sevdiği eylemdir. Markalar bu eylemi marka bilinirliği ve marka değeri ile sağlar.

Marka Bilinirliği - Pamir Patent

Marka bilinirliği, bir markanın toplum tarafından tanınırlığıdır ve marka bilinirliğinin yüksek olması, markanın tanınırlığının yüksek olması anlamına gelir. Marka bilinirliği, bir markanın tescilli marka isimleri, logosu, sloganı ve diğer ticari markaları ile birlikte değerlendirilebilir. Marka bilinirliği, bir markanın reklam ve pazarlama faaliyetleri sonucu oluşur ve marka bilinirliği, markanın pazar payını ve satışlarını etkileyebilir. Marka bilinirliği, bir markanın marka değerinin bir parçasıdır ve marka bilinirliğinin yüksek olması, marka değerinin de yüksek olmasına neden olabilir.

Marka Değeri - Pamir Patent

Marka değeri, bir markanın pazar değeridir ve marka değerinin yüksek olması, markanın prestij sağlaması, kaliteli ürünler üretmesi ve satışı yaptığı ürünlerin talep görmesi gibi nedenlerle olabilir. Marka değeri, bir markanın sahip olduğu tescilli marka isimleri, logosu, sloganı ve diğer ticari markaları ile birlikte değerlendirilebilir. Marka değeri, bir markanın tescilli marka haklarının değerini ve marka sahiplenme isteğini yansıtır. Marka değeri, bir markanın marka bilinirliği, marka itibarı, marka güvenirliliği ve marka sadakatini yansıtır. Marka değeri aynı zamanda, bir markanın rakiplerine göre farklılık sağlamasını da ifade eder.

Sonuç olarak marka, gerçek değerden çok algılanan değerdir. Tüketicinin onun nasıl algıladığı ve markayı zihninde nereye konumlandırdığıdır. Tüketiciler duygulara hitap edebilecek soyut beklentiler içerisindedir. Markalarda bu beklentileri gidererek değer yaratır.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?