Son Güncelleme: 27 Mart 2023

Şirket kurmak hemen hemen herkesin hayalidir. Fakat çoğu kişinin çok fazla bilgisi yoktur. Bu nedenle arama motorlarına “şirket kurmak için gerekenler” yazarak araştırma sürecine geçerler. Araştırma sonra şirket açmak mantıklı geliyorsa ilk adımı atarlar. Biz de bu süreçte size yardımcı olmak adına şirket kurmadan önce yapılması gerekenleri derledik. İlk olarak size şirket türlerinden bahsedelim Şirket türlere 5’e ayrılır.

5 Şirket Türü

  • Anonim şirket
  • Limited şirket
  • Kollektif şirket
  • Komandit şirket
  • Kooperatif şirket

1. Anonim Şirket

Bu şirket türü için en az bir gerçek ya da tüzel kişi olmalıdır. Legal olan her türlü ekonomik amaç ve konu için kurulabilir. Anonim şirkette bir veya daha fazla

kişiden oluşan bir yönetim kurulu vardır. Ortaklar ise şirket alacaklılarına karşı olan sorumlulukları koydukları sermaye ile sınırlıdır. Örneğin 100 bin ile ortak olunduysa 100 binlik bir sorumluluk içerir. 

2. Limited Şirket

Limited şirket 50 kişi ile sınırlıdır. En fazla 20 kişi ortak olabilir. Bu şirket türü için en az bir gerçek ya da tüzel kişi olmalıdır.  Şirket alacaklılarına karşı olan sorumluluk, anonim şirketi gibidir. Yalnızca konulan sermaye kadar sorumluluk içerir. Limited şirketler halaka açılamazlar çünkü limited şirketler sermaye payı karşılığı hisse senedi çıkaramazlar.

3. Kollektif Şirket

2 veya daha fazla kişi kollektif şirket kurabilir. İlk olarak ticaret unvanının belirlenmesi gerekir. Bunun için ortaklardan en az biri ticari unvan içinde olmalıdır. Ayrıca ortakların hiçbiri şirket alacakları karşısında sorumlu değildir. Ortakların hepsi eşit hakka sahiptir.

4. Komandit Şirket

Bu şirket türü iki veya daha fazla ortaktan oluşur.  En az bir ortak komandite ortak olur. Bu ortağın sorumluluğu sınırsızdır. Geri kalan ortağın veya ortakların sorumluluğu koyduğu sermaye kadar sınırlıdır. 

5. Kooperatif Şirket

Gerçek ya da tüzel kişilerlerle kurulan bu şirket yardım şirketi olarak da görülür.  Ana amacı ortaklarının ihtiyaçlarını sağlamaktır. Bu nedenle büyük bir özveri ile yürütülür. Eş zamanlı olarak toplumun kalkınmasına da yardımcı olur.

Kooperatif şirketler, gerçek ya da tüzel kişilerin kurulabildiği bir şirket türüdür. Ekonomik menfaat ve mesleki ihtiyaçların karşılıklı yardım, dayanışma ve kefalet ile sağlanması amacıyla kurulan bir tüzel kişiliktir. Tüzel kişilikler en az yedi ortaklı olarak kurulabilmektedirler.

Şirket Kurmak İçin Gerekenler

İlk olarak yukarıda belirttiğimiz şirket türlerinden hangisi kuracağınıza karar vermelisiniz. Tabii detaylı bir araştırma yaptıktan sonra. Karar verdikten sonra ne yapmalısınız? Ortağınızı iyi seçmelisiniz. Arkadaş ya da akraba çok iyi bir ortak olmayabilir. Çünkü yaşanan ufak sürtüşme aranızdaki ilişkiyi bozar. Daha sonra ortaklık oranlarını belirlemelisiniz. Bunu da belirledikten sonra ortağınızla yetki durumunu konuşun. Sonrasında yer ve mali bilgileri araştırın. Her şey tamamsa tahmini gelir ve giderleri yazmalısınız. Her aşamada “araştırma” çok önemli olduğu gibi bu aşamada da araştırma kavramı çok önemli. İyi bir araştırma ile vergisel avantajlardan faydalanabilirsiniz. 

Ayrıca bizden size tavsiye; aylık  gelir – gider belgelerinizi dikkatli tutun çünkü her an gerekli olabilir.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?