Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Günümüzde ticaretin ve rekabetin teknolojiye paralel olarak gelişmesi ve yoğunlaşmasıyla marka tescili önem kazanmıştır. Marka tescili yaptırılmadığı takdirde pek çok sorun meydana gelmektedir. Özellikle de dikkat çekici marka inşâ ediliyorsa… 

Marka tescil başvurusu gerçekleştirdiğiniz andan itibaren markanız koruma altına alınır. Başvuru için gerekli belgeler tamsa TPE incelemeye başlar. Marka tescil için uygun görülürse; Resmi Marka Bülteninde yayınlanır. Markanız tescillendiği günden itibaren sizinde uymanız gereken kurallar var. Yani markanız tescilli olduğu şekilde kullanılmalı. Marka farklı şekilde kullanılarak, rakip firmaya benzetilirse “marka tecavüzü” meydana gelir. Bu durumla karşılaşmamak için markanın ayırt edici özelliği değiştirilmemelidir (isim, logo, vb). Söz konusu küçük farklılar ise markada kullanılabilir ama büyük farklılıklar yapılacak ise kullanılmaz. Farklılık sürecinde marka benliğinden ayrılmamlı ve rakiplerinden ayrışmaya devam etmeli.

Örnek verecek olursak: Yargıtay KODY şeklinde tescilli markanın KODI şeklinde kullanımını markanın tescilli olduğu şeklinden farklı biçimde kullanımı kabul etmiştir (Yargıtay 11. HD 2008/7153-2009/11510).

Bir başka kararında Yargıtay; ICE L şeklindeki bir kullanımın ICEL markasının kullanımı olmadığı, davacının ICE, ICEBERG markalarını ihlal yarattığı yönünde hüküm kuran mahkeme kararını onamıştır (Yargıtay 11. HD 2010/2324*2011/14061).

Özetle: Tescilli markanın ayırt edici karakterini değiştirmeden farklı değişimlerle kullanılması hâlinde marka kullanımından bahsedilir. 
Marka tescili markanız için kalkan görevi görmektedir. Marka tescil aşamaları kolay gibi gözüksede oldukça karışıktır ve bu süreçte nasıl yönlendirileceğiniz önemli. Profesyonel vekillerimiz markanızın, marka tescil belgesine sahip olması için tüm işlemleri titizlikle gerçekleştiriyor. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?