Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Kuşakların marka tercihinde farklılık olduğunu biliyor muydunuz? Biliyorsanız bile bilgilerinizi tazelemeye geldik. 😊

Firma açmak istiyorsanız veya açmak üzere iseniz bu yazımı bilgi hazineniz içerisinde yer almalı. Çünkü kuşakların satın alma eğilimleri oldukça farklı. Bu nedenle günümüzde hedef kitleyi gözeterek marka oluşturmak zorunluluk haline gelmiştir. Peki bu kuşaklar neyi gözeterek alışverişlerini sürdürmekte? Kuşaklar arasındaki fark ne?

Marka Tutumunda Y Kuşağı VS Z Kuşağı


                         Y Kuşağı

                       Z Kuşağı
Güven arar.Memnuniyet arar.
Markaya kolay güvenir.Markaya kolay güvenmez.
Günlük yaşamda doğru, orjinal bir dil kullanır.Günlük yaşamda tercih ettiği jargon dilini kullanır.
Ağızdan ağıza pazarlama ön plandadır.Reklam ve pazarlama ön plandadır.
Daha çok Facebook, Youtube ve Instagram platformlarını kullanır.Daha çok Tiktok, Youtube ve Instagram platformlarını kullanır.
Uysal ruhludur.İnatçı ruhludur.
Markanın hikayesi önemlidir.Markanın sunduğu vaad önemlidir.

Kuşaklar arası farklılıkları gördünüz. Hangi kuşağın hangi markaları kullanacağı, marka kişiliğine bağlıdır. Marka kişiliği ise titizlikle oluşturulmalıdır. Özellikle marka piyasada yeniyse veya yeni çıkacaksa hedef kitlesine güven sağlamak için marka tescili yaptırmalıdır. Markada tescillenen isim, terim, sözcük, simge (sembol), tasarım (dizayn), işaret, şekil, renk hedef kitleye göre en doğru şekilde seçilmelidir. Doğru şekilde seçildiğinde; kuşağının tarzını yansıttığı için pazar payı kısa sürede büyür. Tabii bu büyüme art niyetli kişiler tarafından suistimal edilebilir. Bu durumla karşılaşmamak adına marka tescili en kısa zamanda yaptırılmalıdır. Marka tescilinizin olmadığı süre zarfında yasal haklarınız yoktur.

Marka tescili markanız için kalkan görevi görmektedir. Marka tescil aşamaları kolay gibi gözüksede oldukça karışıktır ve bu süreçte nasıl yönlendirileceğiniz önemli. Profesyonel vekillerimiz markanızın, marka tescil belgesine sahip olması için tüm işlemleri titizlikle gerçekleştiriyor. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?