Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

İlk olarak “Marka nedir?” sorusuna bakalım. 

Marka; gerek kalite, gerekse dürüst bir çalışma ve iş hacmi sembolü olarak hak sahibini tanıtan işaretlerdir. Marka, bir veya bir grup üretici ve /veya satıcının mal ve hizmetlerini belirlemeye, tanıtmaya ve rakiplerinkinden ayırıp farklılaştırmaya yarayan isim, terim, sözcük, simge (sembol), tasarım (dizayn), işaret, şekil, renk veya bunların bileşimleridir ( Kotler and Armstrong,1989,248). 

556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname

anlamında Marka; “Bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya

hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler,

şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajlar gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir” şeklinde tanımlanmaktadır.

Günümüzde herkes marka kavramına hakimdir. Günden güne ise marka tescil bilinci artmaktadır. Daha doğrusu günümüz şartlarında marka tescili mecburi hâle gelmiştir. Çünkü marka hırsızlığı yaşanmaktadır. Bu hırsızlığı önlemek için de marka tescili yapılır. Marka tescil belgesi olan işletmeler kanuni olarak üstündür. Peki marka tescili nereden alınır? Marka tescil süreci uzun bir yolculuktur. Bu nedenle uzman kişilere başvurmanız gerekir. Uzman marka vekilleri ilk olarak marka araştırması yapar. Böylece işletmeye en uygun isim ve sınıflar belirlenir. Daha sonra gerekli olan evrakları hazırlayarak TPE´ye teslim ederler. Teslim tarihinden itibaren başvurudaki ticari adınız korunmaya başlar. Belgeler tamsa TPE incelemeye başlar. Markanın müsaitliği uygun görülürse; Resmi Marka Bülteninde yayınlanır. Fakat mutlak ret sebepleri içerisinde görülürse başvuru reddedilir. Başvurunun mutlak red sebepleri arasına girmemesi için sürecin titizlikle yönetilmesi gerekir.
Marka tescili markanız için siper görevini üstlenir. Marka tescil aşamaları kolay gibi gözüksede oldukça karışıktır ve bu süreçte nasıl yönlendirileceğiniz önemli. Profesyonel vekillerimiz markanızın, marka tescil belgesine sahip olması için tüm işlemleri titizlikle gerçekleştiriyor. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?