10 Soruda Marka Tescili - Pamir Patent

Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Ticaret veya hizmet sektöründe faaliyet gösterecek girişimciler, marka tescil araştırması yapar. Biz de en çok merak edilen markatescil sorularını sizler için derledik. İlk olarak “Marka tescili nedir?” sorusuna bakalım.

Marka Tescili Nedir?

Marka tescili; girişimcilere yasal hak sağlayan, girişimcilerin fikirlerini koruma altına alan bir belgedir. Bir diğer deyişle; marka tescili, markanızı, ürününüzü veya hizmetinizi başkaları tarafından kullanılmaktan koruma işlemidir. 

Bir ticari markanın tescili, Türk Patent ve Marka Kurumu aracılığıyla yapılır. TPE, ticari marka başvurunuzu yasalara uygunluk açısından inceleyecek ve size bir kayıt numarası ve tescil sertifikası sağlar.

Marka Tescil Neden Önemlidir ve Nasıl Yapılır?

Firmaların birbirinden ayrışması gerekir. Bu ayrışmayı sağlayan şey ise marka tescilidir. Marka tescili, girişimcileri kötü niyetli kişiler tarafından korur. Bu koruma sağlanmaz ise art niyetli kişiler dilediği markayı kolayca kopyalar ve ana markaya zarar verir. Tüm bunların yaşanmaması için marka tescili yaptırılmalıdır. Yani marka tescili, marka sahibine yasal haklar sağlar. Böylelikle markanın taklit edilmesi durumunda art niyetli kişilere dava açabilir. 

Peki marka tescili nasıl yapılır

Marka tescili için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuruda bulunmalısınız. Başvurular için deneyimli marka vekillerinden yardım almakta fayda vardır çünkü marka başvuru süreci marka tescilinde önemli bir rol oynamaktadır. Marka sorgulama ve marka araştırmaları yeterince kapsamlı olmazsa marka tesciliniz tamamlanamayacak ve maddi olarak zarara uğrayacaksınız. 

Marka tescili için önce marka sorgulama yapılır. Bu şekilde en uygun isimler ve sınıflar belirlenir. Ardından marka tescili için gerekli belgeler Türk Patent Enstitüsüne gönderilir. Bu belgeler, marka sahibinin (tüzel/hayali kişi) statüsüne göre farklılık göstermektedir. Belgelerin TPE’ye teslim edilmesinin ardından başvuru süreci başlar. Belgelerde eksiklikler varsa 2 ay süreyle hak verilir. Bu süre sonunda belgeler eksikse başvuru iptal edilir. 

 Belgeler tamamlandıktan sonra Türk Patent Enstitüsü gerekli incelemelere başlar. Talebin uygun görülmesi halinde; marka resmi marka bülteninde yayınlanır. İtiraz ve yorumlar Bültende yayınlandıktan sonra değerlendirmeye alınacaktır. İtiraz gelmezse kayıt işlemi sonlandırılır ve kayıt oluşturulur. Kayıt belgesi başvuru sahibine teslim edilir ve süreç tamamlanır.

Marka Tescil Avantajları Nelerdir?

 • Tüketiciyi güven altında tutar.
 • Markanızı güvenle tanıtabilirsiniz.
 • Yasal haklarınız mevcuttur.
 • Marka miras yolu, devir hakkı sağlanır.
 • Markanız başkaları tarafından kolayca kopyalanamaz.
 • Logo, isim gibi marka unsurlarınızı reklamlarda kullanabilirsiniz.
 • KOSGEB teşviklerinden faydalanabilirsiniz.
 • “com.tr” uzantılı domain adresini alabilirsiniz.
 • Rahatça ihracat yapabilirsiniz.

Marka Tescili Ücreti Ne Kadar?

Marka tescil ücreti her sene değiştiği gibi aracı kurumlar arasında da farklılık gösterir. 

Pamir Patent olarak tek sınıflı 2022 marka tescil başvurunuzu yaklaşık olarak 3000-3500 TL maliyetler arasında gerçekleştiriyoruz.

Marka Tescili İçin Ne Gerekli?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi başvuru sürecinde marka sahibinin (tüzel/hayali kişi) statüsüne göre farklılık göstermektedir. 

Şirket veya Kurum Gibi Tüzel Kişilerde Gerekli Belgeler

 • Faaliyet belgesi
 • Vergi levhası 
 • Varsa vekaletname 
 • Marka örneği (logo, işaret vs.)
 • Başvuru ücretinin ödendiğine dair belge (Banka dekontu)

Gerçek Kişilerde Gerekli Belgeler

 • Kimlik
 • Varsa vekaletname
 • Marka örneği (logo, işaret vs.)
 • Banka dekontu

Marka Tescili Kaç Ay Sürer?

Marka sorgulama süreci en fazla 1 hafta sürmektedir. Marka ise başvurundan itibaren kullanılabilir. 

Önceki başlıklarda bahsettiğimiz gibi başvuru uygun görülürse Resmi Marka Bülteni’nde yayınlanır. Yayın sürecinde başvuruya herhangi bir itiraz gelmezse 5 ay içerisinde de tescil belgesi alınabilir.

Marka Tescil Başvurusunu Tüzel Kişi Şirket Mi, Şahıs Olarak Mı Yapmalıyım?

Marka tescil belgesi sahibi olabilmek için başvuru sürecinizi patent ofisleri ile yürütmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Patent ofislerinde yer alan uzman vekiller başvuru sürecinizi en iyi şekilde yürüttüğü için başvurunuzun onaylanma oranı artar. Bireysel başvurularda; yanlış marka tescil sorgulama ve yanlış belge hazırlama işlemlerinden dolayı başvuru red yiyebilir. Bu da size maddi kayıplar yaşatabilir.

Marka Tescil Başvurusunu Aynı Marka İçin İki Sahipli Olabilir Mi?

Bir marka tescil başvurusunun birden fazla sahibi olabilir. Marka tescili aşamasında birden fazla başvuru yapılması halinde eşit haklar yüzde olarak verilir (Hak oranı belirtilirse eşit olarak verilmez). Tescil marka başvurusu aşamasında marka sahiplerinin marka üzerindeki hakları oransal olarak belirlenebilmektedir. 

Örneğin iki girişimci (ortaklar) marka tescili istiyorsa ve başvuru esnasında marka üzerindeki hak oranlarını bildirmezlerse %50 olarak hak verilir. Hak oranlarını belirtirlerse, belirttiği yüzde oranında hak verilir. 

Marka Tescil Başvurusu Yaptım Logo Mu Değiştirebilir Miyim?

Hayır, değiştiremezsiniz. Markanız, başvuru sürecinde beyan ettiğiniz örnekler üzerinden değerlendirilmeye alınır. Bu nedenle başvuru sürecinde marka isminizden ve logonuzdan emin olmanız gerekir. Ek olarak logonuzu değiştirmekte kararlıysanız yeniden marka tescil başvurusu yapmanız gerekir. 

Marka Tescil Başvuru Sınıflarını Değiştirebilir Miyim?

Marka tescil sınıfları faaliyet gösterdiğiniz alanlara göre farklılık gösterir. Marka tescil sınıfları toplam 45 tanedir. 45 sınıftan markaya uygun olanları seçilir. Sınıf seçimleri, marka başvuru aşamasında yapılır. Bu da demek oluyor ki sonradan marka tescil sınıfları değiştirilemez. Sınıf değişikliğine gidilmek istenirse tekrardan marka tescil başvurusu yapılmalıdır.
Pamir Patent olarak marka tescil işlemlerini yürütmekteyiz. Uzmanlarımız büyük bir titizlikle marka tescil işlemlerini yürüterek cebinizi ve markanızı riske atmaz. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?