Marka Tescil Sonrası Marka Üzerinde Değişiklikler Yapılabilir Mi? - Pamir Patent

Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Marka tescili; markayı rekabetten ayrıştıracak şekiller, renkler, harfler ve sayıların tescil edilmesidir. Bireyler marka tescili ile markalarını koruma altına alırlar. Marka tescili işlemi ile markanın ayırt edici özellikleri tescillenir. Bazen bazı durumlarda marka sahipleri logosunda veya isminde değişikliğe gitmek ister. Peki marka tescil sonrası marka üzerinde değişiklikler yapılabilir mi? 

Bir marka tescil talebi örneği; şekillerden ve kelimelerden oluşur. Marka başvurusu yapılırken bu iki faktöre göre marka tescili yapılmalıdır. Marka başvurusunun vereceğiniz örneğe göre değerlendirileceğini ve değiştirilemeyeceğini belirtmek gerekir. Bu bakımdan marka tescil başvuru aşamasında yeterli araştırmalar ve hazırlıklar yapılarak marka örneğine ilişkin kesin kararın verilmesi gerekir. Yani marka tescil başvurusu yapmadan önce logonuzdan, isminiden emin olmalısınız. Tüm bu marka faktörlerinden eminseniz, marka araştırmanızı büyük bir titizlikle gerçekleştirmelisiniz. Çünkü başka bir firma benzer bir logo kullandığınız için itiraz edebilir. 

Marka başvurunuzu yeni bir logo ile yeniden tescil ettirmek istiyorsanız, yeni bir marka tescil başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Yeni marka tescil başvurunuz, ilk marka tescil başvurusu ile aynı süreçlerden geçmelidir. Bu durumda marka tescil başvurusu masraflarını iki kez ödemeniz gerektiği anlamına gelir.

Marka Tescil Sonrası Marka Üzerinde Değişiklikler Yapılabilir Mi?

Marka Tescil Başvuru Sınıflarını Değiştirebilir Miyim?

Marka sınıfı; Nice sınıflandırmasından seçilmelidir. Toplam 45 sınıf vardır. Bu sınıfların ilk 34’ü üretim sektörünü, 34. den sonraki sınıflar hizmet sektörünü kapsar.
Marka başvurunuz yapmış olduğunuz marka sınıflandırmasına göre değerlendirilecektir. Marka tescil başvurusu yapıldıktan sonra marka tescil başvurusu sınıfları değiştirilemez. Marka tescil başvurusunun ek dalları ayrı bir marka tescil başvurusu gerektirir. Bu nedenle marka tescil başvurusu yapmadan önce marka sınıflarınızda kararlı olmalsınız. Pamir Patent olarak sizi ve markanızı önemsiyoruz. Bu nedenle en uygun marka sınıflarını belirliyor ve bu doğrultuda marka tescil başvurunuzu gerçekleştiriyoruz. Markanızın geleceğini riske atmamak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?