Son Güncelleme: 22 Aralık 2022

Pek çok girişimciden “Trendyol’da aktif satıcıyım. Benim eklediğim ürünle; buybox özelliği ile herkesin satmasına izin veriyor.” şikayeti almaktayız. Öncelikle “Buybox nedir?” buna bakalım. Buybox: Bir ürünün, birden fazla satıcının satması halinde müşterilere en çok yarar sağlayacak satıcının algoritmayla seçilmesi ve bu satıcının ürününün en yukarı taşınmasıdır.

Trendyol Ve Marka Tescil - Pamir Patent

Bu durum birçok girişimcinin rahatsız olduğu ve satışlarını düşürdüğü bir durumdur. Örneğin X markası bir maskara satışı yapmaktadır. X markasının maskarası, diğer satıcılar tarafından taklit edilerek satışa sunulur. X markası maskarayı 100 liraya satarken diğer satıcılar 50 liraya satar ama maskara kalitesi aynı değildir. Tüketicilerde maskaranın kalitesine bakmadan ucuz olanı tercih eder. Bu taklitçi satıcılar X markasının birebir aynı ürün fotoğraflarını da kullanmaktadır. Böylece taklitçi markalar kendi ürünlerini X markasının ürünüymüş gibi gösterip daha ucuza satış yapmaktadır. Yani bu taklit işlemi genellikle aynı marka ismi altında farklı sanal mağaza sahipleri tarafından ürün girişi yapılarak yürütülmektedir. Hangisinin gerçek satıcı olduğu tüketici tarafından da anlaşılmaz. Hal böyle olunca da en ucuz satıcıya yönelirler. Bu yönelme doğrultusunda algoritma bu satıcıyı güvenilir seçer ve ürününü ilk sıralara getirir. Asıl marka sahibi ise bir mağduriyet yaşayarak bu duruma çözüm arar. Trendyol ise satıcıları korumak için web sitesinde şu ibareye yer vermiştir: “Marka tesciliniz olan bir ürünü farklı satıcıların satmasını engellemek için marka tescil belgenizi ekleyerek talep iletebilirsiniz.” 

Trendyol yaşanan mağduriyeti gidermek için marka tescil belgesi istemektedir. Marka tescili yaptırdığınız takdirde kötü niyetli kişilerin markanızı ihlal etmesini ve kopyalamasını önleyebilirsiniz. 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise: Marka başvuru belgesi, geçerli sayılmamaktadır. Yani başvurunuz onaylandıktan sonra verilen Marka Tescil Belgesinin yüklenmesi gerekir. Bu da demek oluyor ki Trendyol, tescil edilmiş markayı baz almaktadır.

Trendyol Ve Marka Tescil - Pamir Patent

Marka Tescili Nasıl Yapılır?

Diğer firmalarla benzerlik olmaması için marka araştırması yapılarak marka adı ve sınıflar belirlenir. Bu işlemden sonra gerekli belgeler TPE’ye teslim edilir. Belgeler eksiksiz olarak teslim edildiyse ve marka uygun görüldüyse ; marka, Resmi Marka Bülteninde yayınlanacaktır. İtiraz ve yorumlar, Bültende yayınlandıktan sonra değerlendirilecektir. Herhangi bir itiraz söz konusu değilse marka tescil başvurusu onaylanır ve kayıt oluşturulur. Marka tescil belgesi ise sahibine teslim edilir.Marka tescili yapmak kolay gibi gözüksede, göründüğü gibi değildir. Özellikle marka araştırma süreci uzun bir zaman ve büyük bir efor istemektedir. Bu süreçte hem maddi olarak hem de mental olarak yorulmak istemiyorsanız Pamir Patent ekibimizden destek alabilirsiniz. Uzman vekillerimiz markanızın, marka tescil belgesine sahip olması için tüm işlemleri titizlikle gerçekleştirmekte. Sürecin detayları hakkında bilgi almak için 0506 388 42 01 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar yararlı oldu?

Derecelendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişime Geç
1
Merhaba 👋 size nasıl yardımcı olabilirim?